Řadový dům na okraji Prahy zvenčí klame tělem. Z ulice je vidět celkem malá část, je však poznat, že dům prošel rekonstrukcí. Když nám ale otevírá Magda Pořízková, která nás dnes k sobě na návštěvu vezme, a my vstupujeme z předsíně do velké haly s oknem téměř přes celou stěnu, které má výhled na zelený svah, pochopíme. Tahle řadovka ukrývá víc, než by jednoho napadlo.
Magdalena je profesí HR specialistkou uznávanou ve svém oboru. Jak je ale na první pohled poznat, kromě práce s lidmi je její další vášní umění. Procházíme velkým vzdušným prostorem, který spojuje dvě patra jinak nenápadného domu, a po původním schodišti se dostáváme do obytné části s kuchyní. Na místě, kde byl dnes sklep, Magda s manželem vybudovali srdce domu.
Obytnou část s velkou sedačkou osvětluje jemné světlo procházející skrz francouzská okna – člověk má pocit, že prostor pokračuje dál, a jemně přechází v zelenou oázu klidu. Nelze si nevšimnout všudypřítomných dek, které vybízejí k zachumlání.
Magda během pandemie propadla pletení. Jak sama říká, je pro ni terapií, uklidněním a jakýmsi zastavením se v čase. Momentem, kdy je schopna plně vnímat přítomnost a oddat se téměř meditativní činnosti.
Deky, které pod Magdinýma rukama vznikají, pomáhají dotvořit charakter celého prostoru. Exkluzivní materiály, ze kterých jsou pleteny, bývají často tzv. deadstock známých značek. U Magdy v pracovně si pak prohlížíme (nebo spíš hladíme) různorodé materiály od alpaky a kašmíru po nejrůznější vlny ze skladů světových luxusních značek.
Po dekách od Magdaleny se během několika měsíců začala zvyšovat poptávka, a proto se nedávno rozhodla založit vlastní značku Maglia. Výjimečnost materiálů, několikahodinová práce a celková kvalita láká zákazníky ze všech koutů republiky, kteří tyto vlastnosti umí ocenit.
Jídelní kout, kuchyň a obývací pokoj se slévá do jednoho prosvětleného celku, který propojují designové kousky od převážně českých umělců a lokálních značek. V jídelně tak prostor zútulňuje plastika od Lucie Koldové, na konferenčním stolku hoří svíčky od Perfumed Prague a na jedné poličce v knihovně stojí váza od mladé sklářky Anny Jožové. Horní patro je pak jakýmsi rozcestníkem do jednotlivých pokojů Magdiných synů a ložnice manželů. Minimalistickému interiéru celého domu vévodí kvalitní materiály, nápaditá dispozice a design, což v nás zanechává pocit, že opravdu nikdy nemáme soudit knihu podle obalu.
Zdroje:
Lemarket studio