Zálivka
V zimě si dejte pozor hlavně na přílišné zalévání rostlin. Pokojovky paradoxně spíše snesou pár dní bez zalití než přelití, které často způsobí hnilobu kořenů. K zalévání používejte nejlépe odstátou vodu pokojové teploty, ať rostlinám nezpůsobíte šok.
Do sprchy!
Aniž bychom si to často uvědomili, listy pokojových rostlin jsou místem, kde se prachu víc než líbí. Šedá vrstva nejen že ubírá rostlinám na kráse, zároveň jim ztěžuje proces fotosyntézy a celkově bývá často jedním z důvodů, proč vypadá pokojovka smutně. Prach proto pravidelně odstraňujte z listů jemným hadříkem, nebo celou rostlinu rovnou osprchujte. Postupujte však opatrně a snažte se vyhnout přelití květináče.
Pozor na změny teplot
Rizikovým faktorem, který může vašim rostlinkám v zimě uškodit, je náhlá změna teplot. Popřemýšlejte, kudy vede ve vašem bytě při větrání proud vzduchu, a podle toho přemístěte pokojové rostliny tak, aby se „nenachladily“. Obezřetní buďte i v případě, že máte některé rostliny blíže k radiátorům – i ty od zdroje tepla přesuňte na stabilnější stanoviště.
Světlo
Vliv nedostatku světla pociťujeme v zimě nejspíše všichni, pokojové rostliny nevyjímaje. Přemístěte je, pokud možno, co nejblíže k oknu – jak už jsme ale zmínili, dbejte na to, aby se na ně při větrání nedostal chladný vzduch.
SOS pomoc
Když se něco pokazí a vašim květinám se nedaří, radu hledejte na webu, v knihách nebo v ateliérech odborníků – v Praze můžete navštívit Pokojovky, a pokud to máte blíže do Brna, stavte se v obchodě Kvítka v bytě. Určitě vás nenechají ve štychu! Pomoc může i mobilní aplikace Planta, která vám pohlídá pravidelnost zálivky nebo navrhne řešení v momentě, kdy vaši pokojovku něco trápí.
Zdroje: