Ceny bytů se hodně liší mezi kraji. Nejlevněji je na Ústecku, tam stačí na byt o velikosti 70 m2 jenom 2,2 milionu korun. Za stejný byt zaplatíte v Praze čtyřikrát víc: 8,8 milionu. Právě v Praze a Brně jsou byty nejdražší a významně rostou také ceny v prstenci kolem Prahy i kolem moravské metropole. Kdo si nemůže dovolit bydlení v Praze nebo Brně, často raději dojíždí, ale bydlí ve vlastním.
S rodinnými domy je to velmi podobné, jen aktuálně vychází levněji Karlovarský kraj než Ústecko. I tady jsou nejdražší Praha, Jihomoravský a Středočeský kraj.
Ani s nájmy to v Česku není úplně snadné. Cena za nájemní byt velký 70 m2 už vyšplhala na 21 630 Kč měsíčně, což už je skoro polovina průměrné mzdy. Kvůli stoupajícím cenám nájemného roste obliba spolubydlení. Podobné částky za nájem se platí třeba v Helsinkách, jenže ve srovnání s průměrnými příjmy jsou nájmy ve Finsku podstatně dostupnější než u nás.
Někteří lidé raději koupí chatu na okraji města, třeba i v zahrádkářské kolonii, a bydlí trvale tam. Vedle nízké pořizovací ceny ještě ušetří několik tisíc měsíčně za energie díky vlastním studnám a topení dřevem.
Až 860 tisíc bytů v Česku zeje prázdnotou, nikdo v nich trvale nebydlí. Za posledních třicet let se procento neobydlených bytů zvýšilo z devíti na šestnáct procent. Nejvíc prázdných bytů je v největších městech: v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Nejde přitom jen o staré byty, naopak je významný i podíl bytů v novostavbách.
Roste i procento jednočlenných domácností. Každý třetí byt obývá jen jeden člověk, protože je více rozvodů, singles i seniorů. Ještě před třiceti lety byla jednočlenných domácností jen pětina.