Jak se bydlí
v Česku

Chceme bydlet ve vlastním a nedáme si to vymluvit, i když ceny rostou a bytů je málo. Nájem je tak pro většinu z nás jenom přechodné řešení. Splnit si sen o vlastním bydlení je u nás ale mnohem těžší než jinde v Evropě, přesto sedm z deseti Čechů nakonec uspěje.
6 300 000 Kč = 12 x roční plat
Nový byt stojí dvanáct ročních platů
Když srovnáme ceny bytů s průměrnými platy, nové bydlení není nikde v Evropě tak drahé jako v Česku. Abychom si mohli koupit byt, musíme našetřit dvanáct ročních platů. Platy totiž u nás rostou pomalu (navíc byla v posledních letech rekordní inflace). Naopak ceny bytů rostou – průměrný byt o velikosti 70 m2 stojí už 6,2 milionu korun.
A jak jsou na tom jinde v Evropě? Poměr platy vs. byty vycházejí nejpříznivěji v Dánsku, Norsku a Belgii, kde stačí na nový byt pouhých pět ročních platů. Například v Dánsku ovšem mají průměrný roční plat trojnásobný oproti Česku. Naopak podobné problémy s dostupností bydlení jako Česko má také Slovensko, Maďarsko nebo Srbsko.
Tipnete si, kolik je v Česku bytů?
A)
4 480 139
B)
5 340 033
C)
4 756 572
To není správná odpověď. Toto číslo odpovídá počtu obydlených bytů v ČR. Celkový počet všech bytových jednotek je 5 340 033.
To je správná odpověď.
To není správná odpověď. Takový byl celkový počet bytů v Česku v roce 2011. Celkový počet všech bytových jednotek je 5 340 033.

Nejdráž se bydlí v Praze, Brně a jejich prstencích

Ceny bytů se hodně liší mezi kraji. Nejlevněji je na Ústecku, tam stačí na byt o velikosti 70 m2 jenom 2,2 milionu korun. Za stejný byt zaplatíte v Praze čtyřikrát víc: 8,8 milionu. Právě v Praze a Brně jsou byty nejdražší a významně rostou také ceny v prstenci kolem Prahy i kolem moravské metropole. Kdo si nemůže dovolit bydlení v Praze nebo Brně, často raději dojíždí, ale bydlí ve vlastním.

S rodinnými domy je to velmi podobné, jen aktuálně vychází levněji Karlovarský kraj než Ústecko. I tady jsou nejdražší Praha, Jihomoravský a Středočeský kraj.

Průměrná cena
bytů
za m²
Průměrná cena
domů
za m²

Nových nemovitostí
se staví málo

Poptávka po bytech dlouhodobě převyšuje nabídku, přesto sehnat povolení na stavbu nových bytů není v Česku lehké. Když developer koupí pozemek a chce stavět, čeká na všechna povolení celkem i sedm let. Další dva roky potom trvá výstavba. Naději v této věci přináší nový stavební zákon, který by měl povolovací procesy zkrátit. 
Ceny vlastního bydlení jsou vysoké, ale my Češi obvykle v nájmu dlouho nezůstaneme. V ČR převládá názor, že svůj domov musíme vlastnit a zatím se nám to většinou i podaří. Sedm z deseti dospělých Čechů v současnosti žije ve vlastním, ale řada z nich bydlení zdědila nebo koupila v minulých letech za ceny nesrovnatelně nižší. Horší to mají mladí: tři čtvrtiny z nich by si přály vlastní střechu nad hlavou, ale do třicítky uspěje jen polovina. Jeden ze čtyř mladých lidí do 30 let navíc stále žije u rodičů.
Ve vlastním žije
jen třetina
mladých
Nájmy šplhají k polovině mzdy

Ani s nájmy to v Česku není úplně snadné. Cena za nájemní byt velký 70 m2 už vyšplhala na 21 630 Kč měsíčně, což už je skoro polovina průměrné mzdy. Kvůli stoupajícím cenám nájemného roste obliba spolubydlení. Podobné částky za nájem se platí třeba v Helsinkách, jenže ve srovnání s průměrnými příjmy jsou nájmy ve Finsku podstatně dostupnější než u nás.

Někteří lidé raději koupí chatu na okraji města, třeba i v zahrádkářské kolonii, a bydlí trvale tam. Vedle nízké pořizovací ceny ještě ušetří několik tisíc měsíčně za energie díky vlastním studnám a topení dřevem.

Tipnete si, kolik procent Čechů má hypotéku?
A)
12 %
B)
17 %
C)
23 %
To není správná odpověď. Hypotéku má 17 % Čechů.
To je správná odpověď.
To není správná odpověď. Hypotéku má 17 % Čechů.
Začít v garsonce není ostuda
Dobrým řešením pro mladé je garsonka. Začít na realitním trhu koupí bytu 1+kk je výhodné, protože hypotéku na 3-4 miliony snáze získají i mladí do 29 let . Za pár let může mladý pár už zakládat rodinu a stěhovat se do většího bytu nebo domku. Jeho pořízení bude snadnější, protože z prodeje garsonky se pokryje zajímavá část kupní ceny. Tržní cena garsonky za těch pár let naroste a investice se tím potenciálně zhodnotí.
40 %
všech domácností tvoří jednotlivci.
860 000
tolik je prázdných bytů v ČR.
Jen 4 %
domácností mají v Česku pět a více členů.
Roste počet bytů, kde nikdo nebydlí

Až 860 tisíc bytů v Česku zeje prázdnotou, nikdo v nich trvale nebydlí. Za posledních třicet let se procento neobydlených bytů zvýšilo z devíti na šestnáct procent. Nejvíc prázdných bytů je v největších městech: v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Nejde přitom jen o staré byty, naopak je významný i podíl bytů v novostavbách.

Roste i procento jednočlenných domácností. Každý třetí byt obývá jen jeden člověk, protože je více rozvodů, singles i seniorů. Ještě před třiceti lety byla jednočlenných domácností jen pětina.

Zvažujete prodej?
Půlku ceny můžete získat předem.
50–80 % z tržní ceny můžete dostat ihned, zbytek peněz získáte po prodeji.
Ušetříte peníze na provizi.
Provizi platí kupující nad rámec domluvené prodejní ceny.
Za měsíc a kousek máte prodáno.
Nemovitost průměrně prodáme za 48 dní.
Na prodeji vyděláte o stovky tisíc více.
Prodejní cenu navýší bytoví designéři, fotografové a marketéři.